Hlavní menu:

18.03.2015, kategorie: Ohlasy akcí

Moudré vyrovnání

o přednášce Mons. Opatrného
Moudré vyrovnání

O moudrosti

Ve středu 18. 3. proběhla ve studentském kostele Svaté Rodiny přednáška  Mons. Aleše Opatrného  s názvem  – Jak se vyrovnávat s minulostí.

Venku hřálo sluníčko a Mons. Opatrný dokázal toto teplo vnést i do své přednášky. Toto teplo byla moudrost, laskavost a porozumění. Bylo zajímavé, že přednášky se zúčastnili lidé různých věkových kategorií.
Mons. Opatrný začal přednášku tím, že je důležité přijmout naši minulost „vcelku“. Je důležité zamyslet se nad neúspěchem, utrpením, dřinou, dary a také nad tzv. výhrou v loterii…
Nad silou požehnání vzpomínek se zamýšlel s knihou Kazatel 3,1-8.
Do naší minulosti patří i neúspěchy – před Bohem, před rodiči a jinými blízkými, před okolím a před sebou samým. Je důležité si uvědomit, co nám naše neúspěchy ukázaly. Něco nás mrzí, za něco se stydíme? Záleží také na našem věku – jinak vidíme náš život ve dvaceti, jinak např. v padesáti.
A dále následovala klasická triáda: zapomenout-odpustit-smířit se. Zapomenout si nelze poručit. Odpustit je třeba a je to možné i z „jedné strany“. Smířit se mohou jen dva.
Pro nás je důležité vědět, že všechno, co se stalo, je součástí našeho života a není nutné se stále obracet zpátky. Z minulosti se můžeme poučit do budoucnosti. A opět kniha Kazatel 12,1-7.

Po přednáškách následovaly otázky - např. máme zůstávat jako věřící tam, kde nám není dobře? Nebo je vhodné stále nastavovat naše tváře k dalšímu políčku…?
Mons. Opatrný odpovídal na všechny otázky s velikým životním nadhledem, s lidskostí a láskou pravého otce.

Pro mne tato přednáška znamenala osvobozující pocit od minulosti a naději, že s Bohem vše zvládnu i v budoucnosti.

                                                                                                                                                            Marie Flíčková


© Design, redakční systém: Webdesignum.cz 2008 - 2021