Hlavní menu:

13.05.2020, kategorie: Ohlasy akcí

Naše řeka

 

„ Voda má rozpuštěné vlasy…,“ zpívá Jiří Pavlica ve své známé písni. V době koronaviru a hlavně v začátku nouzového stavu jsme byli doma. Uklidila jsem byt, umyla okna a došlo i na zašlé kouty pod sporákem, za botníkem, pod psacím stolem. Doma jsme byli všichni tři, máma, táta a syn ( také písnička od Václava Neckáře ). Po dlouhé době odcházení ( divadelní hra Václava Havla ) a přicházení do společného bytu, míjení se a předávání vzkazů na papír jsme byli doma všichni celý den. Zpočátku jsme byli málo schopní komunikace, spíš si každý dělal to své. Zarouškované obličeje v televizi, rady nevycházet příliš ven, často se mýt a desinfikovat oblečení po příchodu z obchodu. To na klidu nepřidalo.

 

Bylo nutné něčím se zabavit. A tak u mne došlo na poslech CD nahrávek, které jsem už dlouho neslyšela. Zahráli jsme si na nástroje i hráli Scrabble. A večer společná modlitba za nemocné, růženec a korunka Božího milosrdenství. Tak uplynula u nás doba postní.

 

 Pak společně prožité Velikonoce on line. Úplně nová zkušenost, společně doma, společná čtvrteční večeře, páteční půst, sobotní vigílie, neděle, pondělí. I počasí se začalo po Velikonocích měnit k lepšímu. Nasadila jsem roušku a vyšla na nedaleká luka. Protéká tam řeka Mže. Nikdy jsem k ní moc nechodila, nebyl na to čas. Většinou jsem ji viděla jen z tramvaje. A najednou jsem měla možnost posedět na jejím břehu, nikam nepospíchat, dívat se, jak voda plyne. Každý den jsem pozorovala její proměnu. Nejprve suchá tráva kolem břehu, ale pak už zelená, modré nebe se sluníčkem, kachničky na vodě a květiny. Tolik pestrých barev! Voda si začala rozpouštět své vlasy.

 

Kolem řeky  teď jezdím na kole nebo se procházím. Je krásná i čistá, má svá zákoutí, tůňky i peřeje. Jen se dívám a cítím velkou svobodu. A jsem vděčná Bohu, že život má v každé své fázi, i když je mnohdy těžký, i tolik krásných a vzácných okamžiků.

 

 

 

                                                                                                                             Jana Pachnerová

 


© Design, redakční systém: Webdesignum.cz 2008 - 2021