Hlavní menu:

06.02.2018, kategorie: Ohlasy akcí

Ohlédnutí za Národním týdnem manželství

Ohlédnutí za Národním týdnem manželství

Existuje celá řada rádoby vtipných bonmotů, které se vztahují k manželství. Asi také některé z nich znáte…

 Sňatek je jediný doživotní trest, kde vám nepomůže dobré chování.
Manželství není loterie, v té se aspoň někdy vyhrává.
I ženatý může být šťastný. Jen se to nesmí dovědět manželka.
Manželství je přechod od slova smět ke slovu muset. 
Kdo z nás neslyšel bezpočet podobných vtipů a narážek o manželství, které jako by naznačovaly, že sňatkem končí veškerá romantika, zábava, zájem o druhého, štěstí, svoboda atd. Ale není to všechno trochu jinak?

Proto se letos Národní týden manželství, největší iniciativa na podporu manželství v ČR, pokusí odpovědět na nejvíce omílané mýty o manželství. NTM proběhne již tradičně v týdnu sv. Valentina od 12. do 18. února 2018. Na zahajovací tiskové konferenci opět vystoupí zástupci odborné veřejnosti, politiků, duchovních i dalších osobností, pro které je manželství stále jednou z největších hodnot v životě.
Např. koordinátor NTM Petr Adame k problematice mýtů v manželství uvádí: „Manželství je na jedné straně opředeno mnoha přehnaně romantickými představami a na druhé straně je terčem cynismu, který vyvěrá ze zranění a zklamání, které přináší každý dlouhodobý vztah.  Mnoho lidí vstupuje do manželství s nereálnými představami a očekáváními od svých partnerů, která není v lidských silách naplnit. Jiní lidé se zase děsí dlouhodobého manželského svazku, protože uvěřili mýtům, které zveličují to, co v manželství stojí hodně energie a úsilí, aniž by ale ukázali na krásu a hloubku, které tento nejintimnější vztah přináší. Každé dobré manželství chce mnohem víc než lásku.“.
A teď už k naší akci: V popředí mýtů o manželství je ten, kde se praví, že manželstvím končí dobrý sex a že vás dále čeká jen větší a větší nuda. K tomuto tématu pořádáme letos v úterý 13. 2. v Českých Budějovicích v kruhovém sálu Metropolu přednášku pro širokou veřejnost. A kdo se zhostí tohoto ožehavého tématu?
Podařilo se nám pozvat předního sexuologa MUDr. Martina Hollého, MBA, který má specializaci v oboru sexuologie i psychiatrie a je již desátým rokem ve funkci ředitele Psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích. Svou přednášku nazval „Sexualita v dlouhodobém vztahu“. Mnozí odborníci konstatují, že ačkoli je současná doba otevřena tématice sexu a nic jí není tabu, rozhovor na toto téma se mezi manžely podle průzkumů jednoduše nekoná. A přitom je to stejně důležitá oblast života partnerů jako např. výchova dětí nebo finanční plánování. Naskýtá se tedy možnost dozvědět se o sexualitě něco víc přímo od povolaného odborníka.
NTM je skvělou příležitostí, kdy se páry mohou inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší nebo, pokud je to třeba, obnovit to, co se časem ve vztahu vytratilo.  Letos se navíc budějovickému centru pro rodinu podařilo ve spolupráci s vikariátními pastoračními zástupci zorganizovat řadu zajímavých  akcí. A možná, že v něm najdete i inspiraci pro společenství manželů ve vaší farnosti, pro vaše manželství.
A to je úkolem Národního týdne manželství, chce podpořit manželství, jeho pozici a význam v soukromých „miniakcích“, o kterých vědí jen ti dva, až po velké veřejné. Je iniciativou, která spojuje škálu organizací, jednotlivců, odborníků, měst i církví, které již v minulých letech na oslavu manželství a pro jeho podporu zorganizovali stovky akcí po celé České republice. Letos se tedy o navýšení jejich počtu zasloužila i Českobudějovická diecéze.

Více informací o kampani a akcích je možné nalézt na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz a www.facebook.com/tydenmanzelstvi

Pro další informace kontaktujte:
Petr Adame, koordinátor NTM, 605 874 765, email: adame @tydenmanzelstvi .cz
Mgr. Jiří Unger, tiskový mluvčí NTM,777 842 000, email:unger@tydenmanzelstvi.cz
Ing. Mgr. Marie Nováková, 2. tisková mluvčí NTM, 775 204 208, email: novakova@tydenmanzelstvi .cz

 


© Design, redakční systém: Webdesignum.cz 2008 - 2021