Hlavní menu:

13.11.2018, kategorie: Ohlasy akcí

Rodiče nechceme nechat osamocené…

Rodiče nechceme nechat osamocené…

Několikrát jste se mohli setkat v Setkání s pozvánkami Diecézního centra pro rodinu na akci „Nejste sami“, která je určena pro rodiče po ztrátě dítěte a koná se pravidelně poslední středu v měsíci. V říjnu se setkání uskutečnilo opravdu ve velkém – pozvali jsme Divadlo Kampa z Prahy s naprosto ojedinělým představením Budu všude kolem tebe. Čtyři ne-herečky pod vedením režisérky Ivety Duškové ztvárnily skutečné příběhy o bolesti, ale i naději matek, že tuto těžkou situaci  lze překonat a znovu nalézt radost ze života. U zrodu představení byl nápad maminek ze spolku Dlouhá cesta, které zatoužily po tom zahrát si divadlo o své složité životní cestě. Tak těžká situace člověka promění. Kde hledá pomoc? O čem sní? Co mu pomáhá přežít, když se mu zdá, že vše skončilo? Určitě je taková cesta neopakovatelná, každý si ji musí projít po svém, ale neznamená to, že je zcela bez pomoci. O tom, že se musí jednat o pomoc citlivou a naslouchající není pochyb. A takovou pomocí je víra, k níž je cesta pomalá zato s průvodcem, který nezklame a který miluje člověka takového, jaký je. Jediným takovým nablízku je Bůh. Jeho poznání vede různými cestami a jednou z nich je i umění, které v tomto případě cestu zprostředkovalo. Jihočeské divadlo vyšlo svými podmínkami při organizaci představení pražského divadla vstříc a to v neposlední řadě i bezchybnou spoluprací a osobním nasazením svých zaměstnanců.  

  O tom, že jsou takové akce potřeba, svědčilo naprosto vyprodané představení, někteří zájemci museli bohužel odejít od pokladny Malého divadlo v Hradební ulici s prázdnou. A jaký mělo divadlo dopad? Nejlépe by bylo oslovit přímo diváky – rodiče po ztrátě dítěte. Zatím se nám nepodařilo, možná časem s odstupem najdete na webových stránkách DCR nějaký ohlas. Za všechny tedy alespoň názor odborníka – paní Lucie Bickové, supervizorky v sociálních službách a konzultantky v oblasti rozvoje osobnosti: 
Před nedávnou dobou jsem měla příležitost navštívit v Českých Budějovicích divadelní představení Divadla Kampa„Budu všude kolem tebe“. Představení, na které jen tak nezapomenu, které se mi vrylo pod kůži a do mého srdce. Silné, emotivní, těžké, krásné, nadějné… O nejtěžší ztrátě, kterou člověk může zažít. O ženách – matkách – o ztrátě jejich dětí. Čekala jsem, že to bude těžké téma, ale překvapil mě způsob jeho zpracování, které bylo originální, citlivé, místy i humorné, se skvělými herečkami – neherečkami, s velmi zajímavým hudebním doprovodem. Vzhledem k mé práci v pomáhajících profesích si uvědomuji další rozměry představení - mělo sociální a psychologický přesah a bylo silně terapeutické.
Přála bych si, aby toto téma oslovilo i širší veřejnost. Vždyť umírání a smrt bylo v naší společnosti dlouho tabuizované, obzvláště citlivé téma úmrtí dítěte a věřím, že je načase toto změnit. Představení „Budu všude kolem tebe“ ukazuje cestu a dává naději…


© Design, redakční systém: Webdesignum.cz 2008 - 2021